Vaše druhá kůže
Nakupování oblečení na motocykl je snad jediným případem, kdy není žádný muž svojí polovičkou obviňován z rozhazovačnosti nebo fintilství. Jde totiž o nákup „karoserie“, tedy toho jediného, co dělí jezdce od struhadla silnice. Samozřejmě také od chladu, větru, deště…
Kombinéza pro rychlé
Pro „rychlíky“, tedy fandy silničních nebo cestovních strojů, je zjevně tou nejlepší volbou kombinéza. Převážně jsou ušity z hovězí kůže. Její síla, zpracování, šití a povrchová úprava mají samozřejmě vliv na to, jak kvalitní je celý výrobek. Proto se zajímejte i o tyto parametry. Stejně jako si všimněte, jak je zevnitř ochráněn zip, zda má vnitřní překrytí, aby se za deště voda rychle nedostala dovnitř.
Ještě větší význam mají chrániče. Běžně jsou na předloktí, loktech nebo ramenech, jen výjimečně mohou mít kombinézy rovnou páteřový chránič. Ten se většinou totiž prodává zvlášť. S ním si také kombinézu při koupi zkoušejte, bez něj v dnešním provozu nedoporučujeme jezdit.
Další podstatnou věcí, kterou si při koupi rozhodně vyzkoušejte, je přirozený posed na motocyklu, a to v předklonu s dopředu nataženýma rukama. Kombinéza by vás nikde neměla tahat, zbytečně se napínat. Podívejte se i na to, zda má vaše budoucí koupě perforovaná místa pro větrání. Tuto vlastnost kombinézy oceníte při letním ježdění. Podobně jako neopomeňte kapsičky pro dokumenty, peníze… prostě na pár drobností, které chcete mít stále u sebe.
Pokud jezdíte i na okruhy, bude vás zajímat i to, jak je to s vyměnitelnými slidery pod koleny. Vyhovuje vám jejich umístění, jste zvyklý takto svůj stroj naklopit? No, a v neposlední řadě se samozřejmě musíte ohlížet i po cenách. Ty se běžně pohybují od zhruba 12 000 do 15 000 Kč u spodní hranice a od 50 000 Kč u horní cenové hladiny.
Bunda pro pohodáře
Pestrost nabídky v případě oddělených bund a kalhot je neskutečná. Od kožených výrobků (obou dílů) až po látkové, kombinované nebo jeansové oblečení. Stejně jako v případě kombinézy začněte kvalitou, kontrolou zpracování, obhlídkou dvojitých švů, vystýlek, pružnosti a chráničů. V jejich případě vždy platí: nikdy jich není dost.
„Druhou kůži“, tedy koženou kombinézu dělenou v pase, můžeme jen doporučit. Po sesednutí z motocyklu totiž umožňuje pohodlně se procházet skoro jako běžný člověk. Horní díl odpojíte, dáte na ramena, takže se nezměníte v létě během okamžiku v párek ve střívku. A druhé doporučení pro majitele silničních a sportovně-cestovních strojů: nebojte se pořídit si verzi s „hrbem“. Výčnělek na zádech vám za jízdy „podrží“ zezadu přilbu ve vysoké rychlosti a hlavně tvoří dost dobrou ochranu proti zlomení krční páteře při pádu.
A ostatní vyznavači motorek? Pokud jde o fandy endur, jejich bundy a kalhoty jsou obvykle z různých nepromokavých materiálů. Příznivci chopperů sáhnou jistě po černé kůži a jezdci na „naháčích“ po něčem provokujícím. Dnes jsou to třeba džínové bundy, které mají ve skutečnosti vespod všity speciální materiály odolné proti prodření při pádu. Stejně tak jsou doplněny o chrániče.
Ať si vyberete cokoliv, vždy stavte na první místo svoji bezpečnost a až pak cenu. Pokud to tedy alespoň trochu jde. Víte přece, že pády přijdou. Nepadá jen ten, kdo nejezdí.