Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak správně zazimovat motorku ?

Přichází zima a je potřeba se postarat o to, aby váš dvoukolový miláček zůstal v perfektním stavu a byl připraven na další sezónu. Nejen vzhled, ale především funkčnost, a tedy i prodejní hodnota motocyklu, závisí na pravidelné údržbě. Motocykl je nutné dobře zazimovat a zazimovat rozhodně neznamená jen motorku po poslední jízdě zaparkovat v garáži a čekat na první jarní den. Jak tedy správně zazimovat?

 

Na pečlivé omytí budete potřebovat vodu a technický benzín. Pozornost věnujte zejména pohyblivým spojům, ovládacím prvkům motoru a zadnímu kolu. Očistit byste však měli všechny povrchy. Ideální je sundat veškeré plasty a umýt je speciálním prostředkem. Následně je pečlivě osušte, abyste předešli korozi. Při jejich opětovném nandávání upevněte úchyty a utáhněte šrouby. Na ošetření řetězu a řetězových kol použijte čistý motorový olej. Řetěz dokonale očistíte pomocí kartáče.

Pokud jste motorku zazimovali do vytápěné místnosti, může nechat akumulátor na svém místě. Postačí motocykl například jednou měsíčně nastartovat. Pokud máte problém s teplotou nebo vlhkostí při zazimování, je lepší akumulátor vyjmout a uložit na místo se stálou teplotou, kde bude v suchu. Jednou za čas jej dobijte.

Na závěr ještě několik rad:

  • Palivovou nádrž doplňte benzínem až po okraj, čímž zamezíte korozi vnitřního pláště palivové nádrže.
  • Chladící kapalinu je potřeba doplnit o protimrznoucí směs.
  • Na závěr motocykl přikryjte. Přednost dejte plachtě, pod igelitem se hromadí vlhkost. Výfuk utěsněte prodyšnou tkaninou.
  • S motorkou je dobré čas od času trochu popojet, abyste zabránili deformování pneumatik. Nejlepším řešením však je zvednout zadní kolo pomocí stojanu. Doporučuje se také pneumatiky trochu přihustit.

A teď už nezbývá než čekat na jaro.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář