Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kupujete první motocykl?

Vlastnit motocykl je snem každého muže a možná i některých žen. Role, kdy se rozčilujeme jako řidiči aut nad rychlým předjížděním motorkářů, se najednou obrací. Pocit naprosté svobody nám začíná imponovat. Ve chvíli, kdy prohlížení motocyklů přeroste v opravdovou vášeň a rozhodnutí si některý koupit, bychom si měli položit několik otázek, než jako neznalí zákazníci vyrazíme do prvního motosalónu. 

   

S větrem o závod, nebo se kochat krajinou?

Většina z nás má motorky zafixované jako rychlé a řvoucí stroje, kterým nedělá potíž vyrazit i do nejstrmějšího kopce stokilometrovou rychlostí. Ačkoliv s takovou motorkou zapůsobíte i sluchovým vjemem na okolí vzdálené několik stovek metrů, nemusí to být vaše “gusto”. Důležité je vědět, jaké zážitky od motorky očekávám, jaké vzdálenosti a jak rychle chci zdolávat a kolik by měla pojmout zavazadel.

Důležité, alespoň pokud máte sami sebe rádi, je přiznat si, že jste při koupi prvního motocyklu začátečník. Pokud si budete cokoliv nalhávat, na silnici se vám to vymstí. Je nesmyslné a hlavně nebezpečné kupovat si na začátek nekorunovaného krále supersportů Kawasaki Ninja. Jeho vlastnosti nevyužijete ani z poloviny a navíc si nejspíš v první zatáčce vyzkoušíte cross country, na což tahle motorka opravdu není stavěná. Vždy je dobré srovnávat motorky se světem automobilů a váš první vůz rozhodně nebyl Ferrari Scuderia!

Jedním z hlavních kritérií je samozřejmě i cena – už předem byste si měli určit svůj strop a na něm trvat. Nezapomínejte, že cenovka visící na motocyklu není poslední výdaj spojený s novým koníčkem. Další desítky tisíc korun bude stát ochranné vybavení. Jen helma vyjde na 5-10 tisíc korun, pokud nežádáte špičkovou kvalitu. Motocykly nejsou levné, běžná cena kvalitních značek je kolem půl milionu korun, a tak se vyplatí popřemýšlet o možnosti koupě ojetého “kousku”. 

A jaké je základní rozdělení motocyklů?

Supersport

Tento typ motocyklů mohou začátečníci spíše obdivovat. Jsou to silné stroje, pro které je snadno dosažitelná hranice 300 kilometrů v hodině. Stejně jako do závodních automobilů musí i motorkář do těchto strojů “dorůst”.

 

Naháči

Tak zvané naked motocykly jsou vhodnou alternativou pro motorkáře, kteří se chtějí vydat na cestu k supersportům. Jsou o něco pomalejší a nosí na sobě mnohem méně kapotáže – většinou jsou zcela nechráněné. Díky nižšímu výkonu jsou také podstatně levnější a můžete tak přesunout peníze na potřebné ochranné vybavení.

Chopper

Jestli si chcete uchovat na silnici styl gentlemana, sáhněte rozhodně po tomto typu motocyklů. A nemusíte ani zvolit jedničku v tomto oboru – Harley Davidson, abyste si užili cestování úchvatnou krajinou a pohodlnou jízdu.

Cestovní

Velkou nevýhodou většiny motocyklů je absence jakýchkoliv prostor na zavazadla či spolujezdce. U cestovních motocyklů je o tento problém postaráno. Jestliže se chcete vydat na spanilou jízdu po Evropě, jsou to ideální stroje pro vás. Tyto motorky jsou vybavené buď závěsnými, nebo postranními držáky na kufry a zároveň i vnitřními prostory.

Výběr jednotlivých značek motocyklů už zůstává na vás. Jakmile si ujasníte, co vám má motocykl přinést, už vám nic nebrání porovnat stroje jednotlivých výrobců a vyrazit na silnici!

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář